Váš spolehlivý partner v boji proti škůdcům!

Services PCM, s.r.o. / Naše služby / Ochrana dřeva / Outkovky

Outkovky

Popis

Celulózovorní (o. zprohýbaná, o. řadová) a ligninovorní (o. pestrá) dřevokazné houby, způsobují hnědou a bílou hnilobu.

Plodnice (o. zprohýbaná) přirůstají celou plochou k substrátu, mají vatovitý okraj, špatně se od substrátu odlupují, jsou velké až 40 cm a tlusté 5 mm, na spodní ploše mají rourky, mladé jsou bílé a pružné, staré hnědé, kožovité a lámavé. Plodnice (o. řadová) mohou vytvářet klobouky široké až 4 cm, u substrátu tlusté až 3 cm, směrem k okraji se zužují, jednotlivé klobouky mohou srůstat do kolonií, mladé plodnice smetanově žluté, starší okrové, staré plodnice hnědnou a černají. Plodnice (o. pestrá) jsou ploché, tuhé, kožovité, tvoří klobouky, které srůstají do kolonií (skládají se k sobě jako střešní tašky), klobouk je až 6 cm široký, až 3 mm tlustý, plodnice rostoucí na světle jsou barevné (pásové střídání hnědé, okrové, černé barvy s bílým okrajem), plodnice rostoucí na tmavých místech jsou světle šedé, téměř bílé barvy.

  • Napadené dřevo (o. zprohýbaná) hnědne a rozpadá se po lupenech, rozpadá se na hranolky, které jsou snadno roztíratelné mezi prsty (o. řadová).
  • Přežívá delší období sucha (o. pestrá).
  • Má vysoké nároky na vlhkost substrátu, je citlivá na světlo (o. řadová)

Rozmnožování, šíření

  • Spory klíčí ve výsušných trhlinách.
  • Povrchové mycelium (o. řadová) je bílé, krémové až světle hnědé, snadno se odlupuje od substrátu, mycelium může prorůstat do zdiva i chudého betonu, který může narušit.
  • Optimální životní podmínky: vlhkost dřeva 35%, teplota okolí 26°C, pH substrátu 7 (o. zprohýbaná), vlhkost dřeva 40%, teplota okolí 28°C, pH substrátu 6 (o. řadová), vlhkost dřeva 40–50%, teplota okolí 26°C, pH substrátu 4–5,5 (o. pestrá).

Výskyt

  • Napadají dřevo exteriérových konstrukcí ve styku se zemí (o. pestrá).
  • Napadají dřevo opracované v krytých stavbách a vlhkých prostorech (o. řadová, o. zprohýbaná).

Problémy se škůdci

S kterými druhy škůdců přijdete do kontaktu? Nezáleží na tom kde a za jakých okolností – zde najdete informace, které Vám pomůžou.

Přejít do Problémy se škůdci