Váš spolehlivý partner v boji proti škůdcům!

Rentokil Initial s.r.o. / Naše služby / Deratizace / Potkan obecný

Potkan obecný

Popis

  • Váha 140–500 g, délka 160–270 mm

Často je zaměňován s krysou, i když se od ní výrazně liší vzhledem i způsobem života. Dosahuje větší velikosti a jeho lysý a šupinatý ocas, u kořene nápadně zesílený, je kratší než tělo. Hlavu má zepředu mírně zaoblenou, oči jsou drobné a slabě osrstěné ušní botce krátké (při přehnutí nepřesahují k očím). Ve zbarvení hřbetu převládá šedohnědý až hnědý odstín, spodní strana těla bývá šedavá; ocas je svrchu tmavší než vespod. Samice mají 6 párů mléčných bradavek.

Rozmnožování, šíření

Kosmopolitní druh, který se z bažinatých oblastí východní Asie rozšířil s rozvojem námořní dopravy do mnoha končin světa, zejména do Evropy a Severní Ameriky. Přestože začal expandovat později než krysa obecná, větší přizpůsobivostí a schopností žít ve vlhkém prostředí ji na mnoha místech nahradil (zejména ve vnitrozemí). Ve střední Evropě se jeho hojnější výskyt datuje asi od 18. století.

Způsob života

Je všude běžný (až obtížný), území ČR nevyjímaje, ani nadmořská výška jeho výskyt neomezuje (např. občas se objevuje v horských chatách na hřebenech Krkonoš až ve 1400 m n. m.).

Problémy se škůdci

S kterými druhy škůdců přijdete do kontaktu? Nezáleží na tom kde a za jakých okolností – zde najdete informace, které Vám pomůžou.

Přejít do Problémy se škůdci